+372 56120348 info(at)lasteliit.ee

“Kes siis veel peaksid meid kaitsma ja suunama, kui mitte omad inimesed…”

Kuna üks meie liidu põhieesmärkidest on aidata asenduskodulastel edukalt iseseisvasse ellu astuda, siis selle tagamiseks korraldame vähemalt kord aastas noortele motiveerivaid ning elementaaroskusi treenivaid koolitusi ning vajadusel aitame elluastuja tööandjaga kokku viia.

Edukas näide organisatsiooni tegevuse mõjust vaatab täna meile vastu Gert Lõõndre näol.

Gert on 23-aastane noormees, kes on üles kasvanud Tartus Käopesa lastekodus.

„Sattusin asenduskoduteenusele juba aasta ja kolme kuu vanuselt,“ teatab Gert. Elu asenduskodus on seega kõik, mida ta teab ning tunda on saanud.

„Vanuse kasvades tekkisid muidugi küsimused – miks just mina, kas ma olen midagi valesti teinud?“ meenutab noor. „Ajapikku olen siiski ära harjunud – pole hullu, järelikult mu saatus ongi selline.“

Kuigi oma elu asenduskodus meenutab Gert alati pigem positiivse noodiga, siis keeruliseks osaks enda „staatuse“ puhul peab ta just elluastumist.

„Asenduskodunoorel on vaja kiiremini suureks kasvada, kuna kodust välja astudes ei ole enam tagasiminekuvõimalust ega saa lubada endale kõrvalekaldeid,“ arvab noormees, ning mainib, et just elluastumine on see verstapunkt, kus mängis olulist rolli tema elus ALL-i tegutsemine.

„Varem mõtlesin, et: „Ah, mis mina, seda ei juhtu kunagi, et ma töötama hakkan,“ kuid nüüdseks olen töötanud juba viis aastat ning seda suuresti tänu teie liidule,“ märgib Gert. Kunagine mentaliteet ja meelelaad on aga tänase Gerdi puhul lennanud seitsme ilmakaare suunas, kuna vastu vaatab rõõmsameelne ja teotahteline mees, kes teeb heameelega tööd ning elab täisväärtuslikku elu.

ALL on teda tööotsimisel toetanud nii tööandjaga kokku viimises kui ka koolitustega motiveerides. Gert märgib, et ALL on temas aidanud areneda arusaamal, et ühiskonnas võivad efektiivselt toimida ning hästi hakkama saada ka lastekodust tulevad noored.

Eraldi soovib oma arenguloos Gert tuua välja organisatsiooni korraldatud seminarid, kust ta alati võimalusel osa on võtnud.

„Nendelt seminaridelt on iga kord kurb lahkuda – seltskond on lihtsalt niivõrd meeldiv. Saadud teadmised, oskused ja motivatsioon annavad nii palju uut energiat, mis on aidanud mind viia sinna, kuhu olen jõudnud praegu,“ meenutab ta rõõmuga.

Heameel on noorel ka koolituste silmaringi laiendava omaduse üle, kuna liit võimaldab koolituste raames osavõtjatel välisriikidega tutvuda. Gerdil pole enda sõnul varem välismaal käimiseks eriti võimalusi olnud.

„Teie seminarid pole tavalised koolitused – me ei tuubi endale julmalt uusi teadmisi pähe, vaid õpime kõike vajalikku läbi lõbu,“ mõtiskleb noor. Eriti kiidab ta meie koolitajavalikut: „Kui Jaanus Kangur koolitusel rääkima hakkab, siis võid kindel olla, et igav ei hakka!“

Gert näeb liidu tegutsemise vajalikkust ka edaspidi: „Kes siis veel peaksid meid kaitsma ja suunama, kui mitte omad inimesed, kellel on sarnane kogemus ning kes meid mõistavad?“ arvab ta kindlameelselt. „Teie toote meieni usu, et meid kõiki on ühiskonnas vaja.“